האם רכב חשמלי חייב תלת פאזי?

העלייה בבעלות על כלי רכב חשמליים הובילה לבירורים רבים בנוגע לתשתית הנדרשת לתמיכה בהם. שאלה נפוצה אחת בקרב בעלים פוטנציאליים היא האם יש צורך בחיבור תלת פאזי לטעינת כלי רכב אלו. נושא זה עשוי להיות מורכב, והבנת אפשרויות הכוח השונות הזמינות היא חיונית לחוויית טעינה מיטבית.

רכבים חשמליים הם בעלי יכולות טעינה שונות, וצרכי החשמל תלויים בקצב הטעינה של הרכב וכן בסוג המטען בו נעשה שימוש. למרות שחלק מכלי רכב חשמליים יכולים להשתמש בחיבור תלת פאזי לטעינה, רובם תואמים לחשמל חד פאזי, הנפוץ יותר באזורי מגורים. חיוני להכיר את הדרישות הייחודיות של כל רכב כדי לקבל החלטה מושכלת לגבי תשתית טעינה.

הבנת חיבורים תלת-פאזיים

חד-פאזי לעומת תלת-פאזי

תשתית הטעינה של הרכב החשמלי יכולה להיבנות על חיבורים חד פאזיים או תלת פאזיים. חיבורים חד פאזיים משתמשים בדרך כלל בשני חוטים, אחד חי ואחד ניטרלי, ומספקים 230 וולט. חיבורים כאלה משמשים בדרך כלל לאספקת חשמל למגורים ויכולים להטעין כלי רכב חשמליים ביעילות. עם זאת, זמני הטעינה עשויים להיות איטיים יותר עקב הספק נמוך יותר.

חיבורים תלת פאזיים, לעומת זאת, משתמשים בשלושה חוטים חיים ובחוט ניטרלי אופציונלי, המספק 400 וולט. חיבורים אלה מציעים תפוקת כוח גבוהה יותר, וכתוצאה מכך זמני טעינה מהירים יותר עבור כלי רכב חשמליים. סוג זה של חיבור משמש בדרך כלל במסגרות מסחריות ותעשייתיות.

היתרונות של חיבורים תלת פאזיים

חיבורים תלת פאזיים מציעים מספר יתרונות לטעינת רכבים חשמליים:

 1. זמני טעינה מהירים יותר: עם מתח והספק גבוהים יותר, חיבורים תלת פאזיים יכולים להפחית את זמני הטעינה, במיוחד עבור כלי רכב חשמליים עם קיבולת סוללה גדולה יותר.
 2. יעילות אנרגטית משופרת: מכיוון שחיבורים תלת פאזיים מחלקים את הכוח בצורה שווה יותר, הם מביאים להפחתת עומסי שיא וליעילות אנרגטית טובה יותר.
 3. מדרגיות: חיבורים תלת פאזיים יכולים להתמודד עם מספר מטעני רכב חשמלי בו זמנית, מה שהופך אותו למתאים לפרויקטים רחבי היקף של תשתית טעינה.
 4. עלויות תשתית מופחתות: שימוש בחיבורים תלת פאזיים עבור תשתית טעינת רכב חשמלי מפחית את הצורך בשנאים נוספים, מה שמוביל לעלויות תשתית נמוכות יותר.
 5. אמינות מוגברת: עם שלושה מקורות כוח נפרדים בחיבור תלת פאזי, הסבירות לאובדן חשמל מוחלט פוחתת באופן משמעותי, מה שמבטיח זמינות מתח קבועה במהלך הטעינה.

דרישות טעינת רכב חשמלי

סוגי עמדות טעינה

ישנם שלושה סוגים עיקריים של עמדות טעינה לרכבים חשמליים, שלכל אחד מהם מהירויות טעינה ודרישות כוח שונות.

 1. רמה 1 טעינה (120V): סוג זה של עמדת טעינה משתמש בשקע ביתי רגיל ומספק את מהירות הטעינה האיטית ביותר. זה מתאים לטעינת לילה אבל אולי לא מעשי עבור אלה שצריכים להטעין את הרכב החשמלי שלהם במהירות.
 2. רמה 2 טעינה (240V): רמת ביניים זו מציעה טעינה מהירה יותר באמצעות ציוד ייעודי המותקן בבתים או בעמדות טעינה ציבוריות. עמדות טעינה ברמה 2 יכולות להטעין את הסוללה של רכב חשמלי תוך מספר שעות, מה שהופך אותה לנוחה יותר לשימוש יומיומי.
 3. טעינה ברמה 3 (טעינה מהירה DC): המכונה גם טעינה מהירה או מהירה, עמדות טעינה ברמה 3 מספקות את מהירות הטעינה המהירה ביותר עבור כלי רכב חשמליים. עמדות אלה נמצאות בדרך כלל באזורים ציבוריים ויכולות לטעון את הסוללה של רכב חשמלי עד 80% תוך פחות משעה.

צורכי טעינה רגילים

עבור רוב בעלי הרכב החשמלי, עמדת טעינה ברמה 1 או רמה 2 מספיקה לצרכי הטעינה היומיומיים שלהם. עם זאת, חלק מהבעלים עשויים לדרוש מהירויות טעינה מהירות יותר, מה שיחייב חיבור חשמלי תלת פאזי.

דרוש חיבור תלת פאזי לטעינה בקצב גבוה, כגון 11kW או 22kW, שנמצא בדרך כלל בעמדות טעינה ברמה 3. שקעים סטנדרטיים של 120V (רמה 1) ו-240V (רמה 2) אינם דורשים חיבור תלת פאזי לטעינת רכב חשמלי.

גורמים שיש לקחת בחשבון לפני יישום חיבורים תלת-פאזיים

כאשר בוחנים יישום של חיבור תלת פאזי עבור מערך טעינת רכב חשמלי, ישנם שני היבטים חשובים שיש לטפל בהם: תשתית ביתית וציפיות זמן טעינה. שני הגורמים ממלאים תפקיד מפתח בקביעת ההיקף וההיתכנות של שימוש בחיבורים תלת פאזיים עבור כלי רכב חשמליים.

תשתית ביתית

תשתית אספקת החשמל במשק בית יכולה להיות בעלת השפעה משמעותית על ההחלטה להתקין חיבור תלת פאזי. חשוב להעריך את מערכת החשמל של הבית ואת כל השדרוגים הנדרשים לפני שמחליטים ליישם סוג זה של חיבור.

ייתכן שמשקי בית עם חיבורים חד פאזיים קיימים יצטרכו לשדרג את לוח החשמל שלהם, מה שדורש עלויות נוספות, מקום וסיוע מקצועי. כאשר מעריכים את כדאיות התקנת חיבור תלת פאזי בבית, חיוני לקחת בחשבון את הדברים הבאים:

 • קיבולת ותאימות של לוח חשמל קיים
 • אספקת חשמל מהרשת המקומית
 • מקום פנוי ללוח חשמל חדש
 • עלות ההתקנה וחיסכון פוטנציאלי לטווח ארוך

בנוסף, לחלק מהבתים עשויה להיות גישה מוגבלת למתח תלת פאזי בגלל אילוצים שונים.

ציפיות לזמן טעינה

חיבורים תלת פאזיים יכולים להפחית מאוד את זמן הטעינה של רכבים חשמליים בהשוואה לחיבורים חד פאזיים. בעלי רכב צריכים להיות מודעים לדרישות הטעינה שלהם ולשקול אותן מול היתרונות הפוטנציאליים של טעינה מהירה יותר.

כאשר בוחנים חיבור תלת פאזי, קחו בחשבון:

 • תדירות הטעינה: באיזו תדירות יש לטעון את הרכב החשמלי
 • משך הטעינה: הזמן הנדרש לטעינת הסוללה במלואה
 • קיבולת הסוללה של הרכב החשמלי: כמות האנרגיה הדרושה להפעלת הרכב
 • מהירות טעינה רצויה: העדפות הבעלים לגבי זמני הטעינה

על ידי הערכת גורמים אלה, בעל רכב חשמלי יכול לקבוע אם היתרונות של חיבור תלת פאזי עולים על העלויות והמורכבות הנלוות להתקנה, ולעזור להם לקבל החלטה מושכלת.

כותב המאמר: סהר אוחיון

כותב ראשי בצוות של חנונים טכנולוגיים

כחובב טכנולוגיה מושבע, כניסתם של הרכבים החשמליים ועמדות הטעינה לשוק, התגלו כמרגשים הרבה יותר מאשר להמתין ליציאתו של האייפון החדש. באתר ספארק פלאג אני אעזור לכם להבין לעומק את העולם המרגש של רכבים חשמליים ועמדות טעינה.

מאמרים מומלצים

מתי מטעינים רכב חשמלי?

בעלי רכבים חשמליים נהנים מהנוחות של טעינת רכבם בבית, יתרון על פני מכוניות מסורתיות המונעות ...

מידע נוסף
עמדת טעינה לרכב חשמלי מומלצת

עמדת טעינה מומלצת לרכב חשמלי + מדריך

לאחר בדיקה של עשרות סוגי עמדות, עמדת הטעינה המומלצת ביותר היא עמדת הטעינה של איוי ...

מידע נוסף