עמדת טעינה סולארית לרכב

ככל שהפופולריות של כלי רכב חשמליים ממשיכה לעלות, אפשרויות טעינה בנות קיימא וחסכוניות הופכות חשובות יותר ויותר. עמדות הטעינה סולאריות לרכבים מציעות פתרון משכנע הרותם את כוחה של השמש לספק אנרגיה נקייה ומתחדשת להטענת רכבים חשמליים. על ידי שילוב של פאנלים סולאריים עם ציוד טעינה לרכב חשמלי, נהגים יכולים להפחית את הסתמכותם על אנרגיית רשת, להוזיל את עלויות הטעינה הכוללות שלהם ולתרום לעתיד תחבורה ידידותי יותר לסביבה.

ניתן להתקין עמדות טעינה סולאריות לרכבים במגוון הגדרות, מבתי מגורים ועד למיקומים ציבוריים כגון חניונים או מרכזים מסחריים. בעלי בתים עם פאנלים סולאריים יכולים להקים עמדות טעינה סולריות משלהם, בממוצע, מה שמפחית את עלות הטעינה השנתית בהשוואה לרשת החשמל. גם עמדות הטעינה הסולארית הציבוריות זוכות לתחזוקה, ומציעות לנהגים דרך נוחה להטעין את רכביהם ובמקביל גם מקדמות את אימוץ הרכבים החשמליים ופתרונות אנרגיה נקייה.

עיצוב ורכיבים

פאנלים סולאריים

אחד המרכיבים העיקריים של עמדת טעינה לרכב סולארי הוא הפאנלים הסולאריים. לוחות אלו אחראים ללכידת אור השמש והפיכתו לאנרגיה נקייה ומתחדשת. בתכנון עמדת טעינה, המשאב הסולארי במיקום העמדה חיוני לניתוח כדי לקבל ביצועים מיטביים. לדוגמה, בהולנד, ההטיה האופטימלית עבור לוחות PV כדי לקבל תשואה מקסימלית היא 28°.

ממירים

מרכיב קריטי נוסף בעמדת טעינה של מכוניות סולאריות הוא המהפך. לממירים תפקיד מכריע בהמרת הזרם הישר (DC) שנוצר על ידי פאנלים סולאריים לזרם חילופין (AC) המתאים לטעינת רכב חשמלי. ישנם סוגים שונים של ממירים זמינים, ובחירה באחד המתאים ליישום חיונית לתפעול יעיל של המערכת.

סוללות

עמדות טעינה סולאריות לרכבים זקוקות למערכת אמינה לאחסון אנרגיה כדי לאחסן את האנרגיה הסולארית שנוצרת בשעות היום. למטרה זו משתמשים בדרך כלל בסוללות. סוג וקיבולת הסוללות יהיו תלויים בגורמים כמו דרישת שיא ההספק של עמדת הטעינה והמשאבים הסולאריים הזמינים. סוללות יכולות לעזור להבטיח פעולה רציפה של עמדת הטעינה, אפילו בתקופות של אור שמש נמוך או בשעות הלילה.

בקרי טעינה

בקרי טעינה הם חלק חיוני ממערכת עמדות הטעינה של המכוניות הסולאריות שכן הם מנהלים את זרימת החשמל מהפאנלים הסולאריים אל הסוללות ומטען הרכב החשמלי. הם אחראים על ויסות הכוח, מניעת טעינת יתר, והבטחת פעולת המערכת בבטחה. בקרי טעינה נבחרים בדרך כלל על סמך גורמים כגון תאימות לרכיבים אחרים ודרישות פונקציונליות.

העיצוב של עמדת טעינה למכוניות סולאריות כולל ניתוח יסודי של רכיבים כגון פאנלים סולאריים, ממירים, סוללות ובקרי טעינה. על ידי בחירת הרכיבים הנכונים והקפדה על תצורת מערכת נכונה, עמדות הטעינה למכוניות סולאריות יכולות לספק פתרון יעיל וירוק לבעלי רכבים חשמליים.

סוגי עמדות הטענה למכוניות סולאריות

עמדות הטענה למכוניות סולאריות רותמות את כוחה של השמש כדי להטעין כלי רכב חשמליים. ישנם שלושה סוגים עיקריים של עמדות טעינה סולאריות: מגורים, מסחר וציבוריים. לכל אחת מהקטגוריות הללו מאפיינים ויישומים ייחודיים.

מגורים

עמדות הטענה למכוניות סולאריות למגורים מיועדות לבעלי בתים שרוצים להטעין את כלי הרכב החשמליים שלהם באנרגיה סולארית. עמדות טעינה אלו בדרך כלל קטנות יותר בגודלן ובקיבולתן מאשר עמדות מסחריות או ציבוריות, מה שהופך אותן למתאימות יותר למשקי בית בודדים. חלק מהיתרונות של עמדת טעינה למכוניות סולאריות למגורים כוללים:

 • עלויות חשמל מופחתות: על ידי הפקת חשמל מאור השמש, בעלי בתים יכולים לחסוך בחשבונות האנרגיה שלהם.
 • ידידותי לסביבה: אנרגיה סולארית היא מקור כוח נקי ומתחדש, המסייע בהפחתת פליטת הפחמן.
 • נוחות: טעינת רכב חשמלי בבית מונעת את הצורך בחיפוש אחר עמדות טעינה ציבוריות.

מסחרי

עמדות הטעינה מסחריות לרכב סולארי מיועדות לעסקים וארגונים שרוצים לספק אפשרויות טעינה לעובדים, ללקוחות או ללקוחות שלהם. עמדות אלו הן לרוב גדולות יותר בגודלן, מה שמאפשר לטעון מספר כלי רכב חשמליים בו זמנית. היתרונות של עמדות הטעינה מסחריות לרכב סולארי כוללים:

 • שיפור מאמצי הקיימות: שימוש באנרגיה מתחדשת לטעינת כלי רכב חשמליים ממחיש מחויבות לקיימות ולסביבה.
 • משיכת לקוחות ועובדים בעלי מודעות אקולוגית: אספקת אפשרויות טעינה סולארית יכולה לפנות לאלה שמעריכים יוזמות ירוקות.
 • הוספת שירותים: עמדות טעינה נוחות יכולות לשפר את רצונות הנכס או להגדיל את ערך הנכס.

ציבורי

עמדות הטעינה ציבוריות למכוניות סולאריות מותקנות על ידי עיריות, ארגונים או עסקים פרטיים לשימוש הציבור הרחב. הם יכולים להיות ממוקמים במקומות שונים כמו חניונים, עמדות מנוחה ומרכזי קניות. עמדות הטעינה ציבוריות למכוניות סולאריות מציעות מספר יתרונות, כגון:

 • הגברת האימוץ של כלי רכב חשמליים: על ידי מתן הזדמנויות טעינה נגישות בקלות, עמדות טעינה ציבוריות של מכוניות סולאריות יכולות לעודד יותר אנשים לעבור לרכב חשמלי.
 • הפחתת פליטות: עמדות טעינה ציבוריות המונעות באמצעות אנרגיה סולארית עוזרות להפחית את פליטת הפחמן על ידי שימוש באנרגיה נקייה ומתחדשת.
 • תמיכה בכלכלות מקומיות: עמדות הטענה למכוניות סולאריות הממוקמות בסמוך לעסקים יכולות למשוך מבקרים המבלים זמן וכסף בקהילה בזמן שהם מחכים לטעינת הרכבים שלהם.

תהליך התקנה

הערכת אתר

השלב הראשון בהתקנת עמדת טעינה למכוניות סולאריות הוא הערכת האתר. מתקין מקצועי יבחן גורמים כמו מקום פנוי, כיוון והצללה. הם גם ייקחו בחשבון את הקיבולת החשמלית של הנכס כדי לקבוע את התכנון והמיקום האופטימליים של העמדה. זה עשוי לכלול בחירת גודל הפנל הסולארי המתאים, חישוב מספר הפאנלים הדרושים וזיהוי המיקום הטוב ביותר עבור עמדת הטעינה.

מתיר

לאחר הערכת האתר, השלב הבא הוא השגת ההיתרים הדרושים. התקנות והדרישות המקומיות עשויות להשתנות, לכן חיוני להתייעץ עם העירייה המקומית. זה עשוי להיות כרוך בהגשת תוכניות עבור עמדת הטעינה של המכוניות הסולאריות, הוכחת עמידה בקודי הבנייה ותשלום כל עמלות נלוות. חשוב גם לבדוק עם חברת החשמל, שכן חלקן עשויות להציע תמריצים או הנחות לקידום התקנת עמדות טעינה סולריות.

התקנה

לאחר קבלת אישורים, תהליך ההתקנה יכול להתחיל. זה כרוך בדרך כלל:

 • הרכבת פאנלים סולאריים: אלה מאובטחים למיקום הנבחר, על גג או על מבנה צמוד קרקע.
 • התקנת המהפך: המהפך ממיר את הספק הזרם הישר (DC) שנוצר על ידי הפאנלים הסולאריים להספק זרם חילופין (AC) שניתן להשתמש בו לטעינת כלי רכב חשמליים.
 • הגדרת עמדת הטעינה: עמדת טעינה ברמה 2 מומלצת לעתים קרובות, מכיוון שהיא מספקת זמני טעינה מהירים יותר בהשוואה לשקע 120 וולט רגיל. זה מצריך הפעלת מעגל 240 וולט מפאנל המפסק אל מיקום הטעינה, באמצעות מפסק דו-קוטבי וכבל בעל 4 גדילים.
 • חיבור לרשת החשמל: לאחר שהכל במקום, עמדת הטעינה של המכונית הסולארית מחוברת למערכת החשמל של הנכס, מה שמבטיח שהיא מסוגלת לקבל גם חשמל מהרשת בעת הצורך.

כותב המאמר: סהר אוחיון

כותב ראשי בצוות של חנונים טכנולוגיים

כחובב טכנולוגיה מושבע, כניסתם של הרכבים החשמליים ועמדות הטעינה לשוק, התגלו כמרגשים הרבה יותר מאשר להמתין ליציאתו של האייפון החדש. באתר ספארק פלאג אני אעזור לכם להבין לעומק את העולם המרגש של רכבים חשמליים ועמדות טעינה.

מאמרים מומלצים

מתי מטעינים רכב חשמלי?

בעלי רכבים חשמליים נהנים מהנוחות של טעינת רכבם בבית, יתרון על פני מכוניות מסורתיות המונעות ...

מידע נוסף
עמדת טעינה לרכב חשמלי מומלצת

עמדת טעינה מומלצת לרכב חשמלי + מדריך

לאחר בדיקה של עשרות סוגי עמדות, עמדת הטעינה המומלצת ביותר היא עמדת הטעינה של איוי ...

מידע נוסף