איך להטעין רכב פלאג אין?

טעינת רכב חשמלי עם פלאג-אין בבית הופכת נוחה יותר ויותר לבעלים, מכיוון שהיא מציעה את היכולת "לתדלק" ללא צורך בביקור בעמדת דלק. עם מספר גדל והולך של כלי רכב חשמליים על הכביש, הבנת היסודות של טעינה ביתית חיונית למי ששוקל מעבר ממכוניות גז קונבנציונליות למכוניות חשמליות. מאמר זה יבדוק את השלבים הפשוטים הדרושים לטעינת רכב חשמלי בבית, יחד עם טיפים והנחיות שימושיות כדי להבטיח חווית טעינה יעילה.

בבית, לבעלי רכב חשמלי יש מספר אפשרויות לטעינה, החל משקעים סטנדרטיים ועד עמדות טעינה ייעודיות צמודות על הקיר. האפשרות הבסיסית ביותר היא להשתמש בשקע חשמל רגיל, שאינו דורש ציוד נוסף אך עשוי לקחת זמן עד לטעינה מלאה של הרכב. מצד שני, השקעה בעמדת טעינה צמודה על הקיר יכולה להפחית משמעותית את זמני הטעינה, ולספק שיטה מהירה ויעילה יותר לחידוש מצבר הרכב.

סוגי עמדות טעינה

כאשר מדובר בטעינת רכב חשמלי עם חיבור לחיבור, קיימות אפשרויות שונות. חלק זה יכסה שלושה סוגים עיקריים של עמדות טעינה: טעינה ברמה 1, טעינה ברמה 2 וטעינה מהירה DC.

טעינה ברמה 1

טעינה ברמה 1 היא השיטה הפשוטה ביותר, מכיוון שהיא משתמשת בשקע סטנדרטי של 120V בקיר. שיטה זו משמשת בדרך כלל בעלי רכב חשמלי לטעינה ביתית. עם זאת, בשל המתח הנמוך, נדרש זמן רב להטעין את מצבר הרכב – כ-20 שעות לטעינה של 120 מייל. למרות שזו אולי לא האפשרות היעילה ביותר, היא יכולה להיות שימושית לטעינת לילה או לאלה שאין להם גישה לאפשרויות טעינה אחרות.

טעינה ברמה 2

עמדות טעינה ברמה 2 מספקות מתח גבוה יותר, בדרך כלל סביב 240V, מה שמפחית משמעותית את זמני הטעינה בהשוואה לרמה 1. סוג זה של עמדות טעינה נמצא לרוב במקומות ציבוריים, כגון קניונים, בנייני משרדים או עמדות טעינה ייעודיות. בעלי בתים יכולים גם להתקין מטען ברמה 2 אם הם רוצים לזרז את תהליך הטעינה. כמה גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת עמדת טעינה ברמה 2 כוללים:

 • תאימות לדגם הרכב החשמלי
 • מהירות טעינה (נמדדת בקילו-וואט)
 • עלות התקנה וחשמל

חיוני לבחור עמדת טעינה שעונה על הצרכים וההעדפות הספציפיות שלך.

טעינה מהירה DC

טעינה מהירה DC, הידועה גם בשם טעינה ברמה 3, היא השיטה המהירה ביותר לטעינת רכבים חשמליים. נמצאות בדרך כלל באזורים מסחריים או לאורך כבישים מהירים, עמדות טעינה אלו יכולות לספק עד 50 קילוואט של כוח, מה שמאפשר טעינה מהירה – למשל, 80% קיבולת סוללה תוך 30 דקות. עם זאת, לא כל כלי הרכב החשמליים תואמים לטעינה מהירה של DC, וחלקם עשויים לדרוש מתאם נוסף. לפני השימוש בשיטת הטעינה הזו, חיוני לוודא תאימות לדגם הרכב החשמלי הספציפי.

בחירת תוכנית טעינה

הבנת תכניות תעריף חשמל

כאשר בוחרים תוכנית טעינה לרכב עם פלאג-אין, חיוני להבין את תוכניות תעריפי החשמל השונות הקיימות בשוק. תוכניות אלה עשויות להשתנות בהתאם לספק השירות, השעה ביום ורמת הטעינה. תוכניות מסוימות מציעות תעריפים קבועים, בעוד שאחרות יכולות להיות תעריפים של זמן שימוש (TOU), שבהם עלות החשמל משתנה בהתאם לשעה ביום.

בישראל, תעריפי החשמל מחויבים בדרך כלל בשקלים חדשים (שקלים) לקילו-ואט-שעה (קוט"ש). הבנה מעמיקה של תוכניות התעריפים יכולה לעזור לאנשים לבחור את האפשרות המשתלמת ביותר לטעינת הרכב החשמלי שלהם.

אופטימיזציה לזמן השימוש

כדי לייעל את עלות הטעינה של רכב פלאג-אין, מומלץ לנצל את תעריפי זמן השימוש. תעריפים אלו מספקים עלויות נמוכות יותר בשעות השפל, כאשר הביקוש לחשמל נמוך יותר. על ידי טעינת הרכב החשמלי בשעות שפל כמו ערבים ולילות מאוחרים, אנשים יכולים להפחית באופן משמעותי את עלויות הטעינה שלהם.

להלן כמה טיפים למיטוב הטעינה באמצעות תעריפי זמן שימוש:

 • עקוב אחר שעות השיא: עקוב אחר השעות השפל הניתנות על ידי חברת החשמל ותכנן את לוח הזמנים של הטעינה בהתאם.
 • השתמש במטען הניתן לתכנות: השקיעו במטען שניתן לתכנות המאפשר להגדיר את זמן הטעינה כך שיתאים לשעות השפל.
 • בחר עמדות טעינה ציבוריות באופן אסטרטגי: בעת טעינה בעמדות ציבוריות, שקול את תעריפי הטעינה ותוכניות זמן השימוש הזמינות כדי להבטיח טעינה חסכונית.

על ידי בחירה קפדנית של תוכנית טעינה ואופטימיזציה של זמן השימוש, אנשים יכולים למזער את העלויות הכרוכות בטעינת המכונית המתחברת שלהם וליהנות מהיתרונות של נהיגה ברכב חשמלי.

טעינה בבית

התקנת עמדת טעינה ביתית

טעינת רכב חשמלי בבית היא אפשרות נוחה עבור נהגים רבים. אפשר להשתמש בשקע חשמל רגיל, הפועל בישראל במתח של 230V ובתדר של 50Hz. עם זאת, שיטה זו עשויה לקחת די הרבה זמן כדי לטעון את הסוללה במלואה. פתרון מהיר ויעיל יותר הוא התקנת עמדת טעינה ביתית, המכונה גם ארגז קיר או מטען ברמה 2. מכשיר זה יכול לספק זמני טעינה מהירים יותר ותכונות בטיחות מוגברות בהשוואה לשקע רגיל.

כדי להתקין עמדת טעינה בבית, יש להתייעץ עם חשמלאי מורשה. הם יעריכו את מערכת החשמל בבית המגורים, יציעו מיקום מתאים לעמדת הטעינה ויספקו אומדן עלויות ההתקנה. חיוני לוודא שתפוקת הכוח של העמדה תואמת לרכב החשמלי כדי להבטיח טעינה יעילה ובטוחה.

טיפים לבטיחות

בעת טעינת רכב חשמלי בבית, הבטיחות צריכה להיות בראש סדר העדיפויות. הנה כמה טיפים להבטחת טעינה בטוחה ונכונה:

 1. השתמש בציוד הטעינה שהגיע עם הרכב או רכוש ציוד מיצרן בעל מוניטין.
 2. בדוק בקביעות את כבלי הטעינה וציוד אחר לאיתור סימני בלאי או נזק.
 3. הימנע מעומס יתר של מעגלים חשמליים על ידי ניתוק התקנים אחרים בזמן שהרכב בטעינה.
 4. שמור על אזור הטעינה נקי וללא מכשולים כדי למנוע סכנת מעידה.
 5. אל תנסה לשנות או לשנות את ציוד הטעינה בשום אופן.
 6. פעל תמיד לפי ההנחיות וההמלצות שסופקו על ידי יצרן הרכב ויצרן ציוד הטעינה.

על ידי נקיטת אמצעי זהירות נאותים והשקעה במערך טעינה ביתי אמין, טעינת רכב חשמלי בבית תהיה תהליך פשוט, נוח ויעיל.

כותב המאמר: סהר אוחיון

כותב ראשי בצוות של חנונים טכנולוגיים

כחובב טכנולוגיה מושבע, כניסתם של הרכבים החשמליים ועמדות הטעינה לשוק, התגלו כמרגשים הרבה יותר מאשר להמתין ליציאתו של האייפון החדש. באתר ספארק פלאג אני אעזור לכם להבין לעומק את העולם המרגש של רכבים חשמליים ועמדות טעינה.

מאמרים מומלצים

מתי מטעינים רכב חשמלי?

בעלי רכבים חשמליים נהנים מהנוחות של טעינת רכבם בבית, יתרון על פני מכוניות מסורתיות המונעות ...

מידע נוסף
עמדת טעינה לרכב חשמלי מומלצת

עמדת טעינה מומלצת לרכב חשמלי + מדריך

לאחר בדיקה של עשרות סוגי עמדות, עמדת הטעינה המומלצת ביותר היא עמדת הטעינה של איוי ...

מידע נוסף