האם כדאי להטעין רכב חשמלי בעמדות טעינה ציבוריות בלבד?

ככל שהאימוץ של כלי רכב חשמליים ממשיך לעלות, הנהגים עומדים בפני ההחלטה היכן להטעין את המכוניות שלהם – בין אם בבית או באמצעות עמדות טעינה ציבוריות. אחת ההטבות העיקריות בבעלות על רכב חשמלי היא היכולת לחבר אותו בבית. עם זאת, לטעינה תוך כדי תנועה יש גם יתרונות, מה שמעלה את השאלה: האם כדאי להטעין רכב חשמלי בעמדות טעינה ציבוריות בלבד?

עמדות טעינה ציבוריות מציעות פתרון נוח לבעלי רכבים חשמליים, במיוחד בנסיעות בינעירוניות או בנסיעה באזורים עירוניים. עלות השימוש בעמדות אלו משתנה. יש לקחת בחשבון גורמים כגון מהירות טעינה, זמינות עמדות ועלות בעת ההחלטה אם הסתמכות על עמדות טעינה ציבוריות בלבד היא האפשרות הטובה ביותר עבור בעלי רכב חשמלי.

הערכת עמדות טעינה ציבוריות

זמינות ונגישות

הצמיחה של עמדות הטעינה הציבוריות צברה תאוצה בשנים האחרונות. עם הגידול במספר כלי הרכב החשמליים על הכביש, הדרישה לתשתית טעינה נגישה הופכת חיונית. עמדות טעינה ציבוריות מותקנות במקומות שונים כגון מרכזי קניות, חניונים ואזורי מנוחה, מה שהופך אותו לנוח יותר למשתמשים.

מהירויות טעינה

מהירויות הטעינה בעמדות טעינה ציבוריות משתנות בהתאם לסוג המטען בשימוש, דגם הרכב החשמלי וקיבולת הסוללה. בדרך כלל, מטענים ציבוריים יכולים לספק מהירויות טעינה מהירות יותר בהשוואה לאפשרויות הטעינה בבית.

ישנן שלוש רמות טעינה עיקריות הזמינות בעמדות טעינה ציבוריות:

  1. רמה 1 (טעינה איטית) – רמה זו משתמשת בשקע חשמל סטנדרטי ומספקת טווח נסיעה של כ-2 עד 5 ק"מ לכל שעת טעינה. אולי זה לא תמיד יהיה פתרון אידיאלי עבור נהגי רכב חשמלי בדרכים.
  2. רמה 2 (טעינה מתונה) – מטענים ברמה 2 יכולים לספק תפוקה גבוהה יותר של כוח, ומספקים כ-25 עד 50 קילומטרים של טווח נסיעה לשעת טעינה. הוא נמצא בדרך כלל במקומות טעינה ציבוריים ומגורים כאחד.
  3. טעינה מהירה DC (טעינה מהירה) – מטענים מהירים DC הם פתרון הטעינה המהיר ביותר בעמדות ציבוריות, ומציעים טווח נסיעה של עד 200 קילומטרים או יותר תוך 30 דקות בלבד, תלוי בדגם הרכב החשמלי.

סוגי מטענים ציבוריים

ישנם סוגים שונים של מטענים ציבוריים, בעיקר מסווגים למטענים AC ו-DC. כל אחד מהם שונה בתפוקת הכוח, והתאימות עשויה להשתנות בהתאם לדגם הרכב החשמלי.

  • מטעני AC: מטענים AC הם בדרך כלל מטענים ברמה 2 המספקים 240 וולט והספק מוצא בין 3.7 ל-22 קילוואט. הם נפוצים יותר ותואמים לרוב כלי הרכב החשמליים.
  • מטעני DC: מטעני DC מתייחסים לעמדות טעינה מהירה בעלות הספק הנע בין 50 קילוואט ל-350 קילוואט. מטענים אלו מתאימים ביותר לנוסעים למרחקים ארוכים, מכיוון שהם יכולים לחדש חלק ניכר מטווח הנסיעה תוך דקות ספורות. דוגמאות נפוצות של מטענים DC הם CCS (Combined Charging System) ו-CHAdeMO.

השוואת עלויות

תמחור חשמל

טעינת רכב חשמלי בבית עשויה להיות פחות יקרה מאשר שימוש בעמדת טעינה ציבורית. לעמדות הטעינה הציבוריות יש לרוב עמלות מבוססות זמן, מה שעלול לייקר אותן. לדוגמה, לאחר ארבע שנים, המשתמשים יכולים לחסוך כסף על ידי טעינת הרכב החשמלי שלהם בבית בהשוואה לשימוש בעמדת טעינה ציבורית. עלות הטעינה בעמדות טעינה ציבוריות תלוי בגורמים כמו מיקום, זמן שימוש, משך השימוש ורמת הספק.

תוכניות חברות

עמדות טעינה ציבוריות עשויות להציע חברות מנוי, עם תעריפים חודשיים קבועים. תוכניות אלה יכולות לספק חיסכון בעלויות עבור אנשים המשתמשים לעתים קרובות בעמדות טעינה ציבוריות. עם זאת, חיוני לבחון האם דמי החבר ועמלות הטעינה עדיין ממליצים להשתמש בעמדות טעינה ציבוריות בלבד או לשלב זאת עם טעינה ביתית בעת הצורך.

עמדות טעינה בחינם

שימוש בעמדות טעינה ציבוריות חינמיות יכול לחסוך לנהגים סכום כסף משמעותי, בהשוואה לטעינה ביתית ותשלום. עם זאת, הזמינות והאמינות של עמדות טעינה בחינם עשויות להשתנות, ומשתמשים עלולים להיתקל בזמני טעינה ארוכים יותר או להתקשות במציאת עמדת טעינה.

קלות ונוחות

בעלי רכבים חשמליים מתמודדים עם אתגרים שונים בכל הנוגע לטעינה, כמו מציאת עמדת טעינה נוחה והתמודדות עם נימוסי טעינה נאותים. עם זאת, עמדות טעינה ציבוריות מציעות מספר יתרונות, מה שהופך את זה כדאי למשתמשי רכב חשמלי להסתמך עליהן.

גינוני טעינה

בעת טעינה בעמדות ציבוריות, נהגי רכב חשמלי צריכים לפעול לפי כללי טעינה ספציפיים. זה כרוך באי תפוסה של עמדה במשך זמן ממושך והוצאת הרכב לאחר טעינת המצבר. שיתוף מקומות טעינה וכבוד לנהגים אחרים יכולים לתרום לחוויית טעינה חלקה ויעילה יותר עבור כולם, ובסופו של דבר להפוך את עמדות הטעינה הציבוריות לנחשקות ונוחות יותר.

טעינה תוך כדי תנועה

אחד היתרונות המשמעותיים של עמדות טעינה ציבוריות הוא היכולת להטעין תוך כדי תנועה. כאשר נהגי רכב חשמלי מתכננים את הנסיעות שלהם, הם יכולים לאתר עמדות טעינה סמוכות ולתזמן את העצירות שלהם כדי לנצל את התשתית הזמינה. זה מאפשר להם לנסוע למרחקים ארוכים יותר מבלי לדאוג שכוח הסוללה נגמר. יתרה מכך, עמדות טעינה ציבוריות ממוקמות לרוב באזורים פופולריים, כגון מרכזי קניות, מקומות עבודה ומרכזי תחבורה, מה שהופך אותן לנגישות ונוחות לנהגים.

כותב המאמר: סהר אוחיון

כותב ראשי בצוות של חנונים טכנולוגיים

כחובב טכנולוגיה מושבע, כניסתם של הרכבים החשמליים ועמדות הטעינה לשוק, התגלו כמרגשים הרבה יותר מאשר להמתין ליציאתו של האייפון החדש. באתר ספארק פלאג אני אעזור לכם להבין לעומק את העולם המרגש של רכבים חשמליים ועמדות טעינה.

מאמרים מומלצים

מתי מטעינים רכב חשמלי?

בעלי רכבים חשמליים נהנים מהנוחות של טעינת רכבם בבית, יתרון על פני מכוניות מסורתיות המונעות ...

מידע נוסף
עמדת טעינה לרכב חשמלי מומלצת

עמדת טעינה מומלצת לרכב חשמלי + מדריך

לאחר בדיקה של עשרות סוגי עמדות, עמדת הטעינה המומלצת ביותר היא עמדת הטעינה של איוי ...

מידע נוסף